Велична жінка – Леся Українка

    0
    274

    Велична жінка — Леся Українка

    Аліна Ільчук, музикознавиця, співачка, волонтерка

    25 березня, 2021 року

    Наприкінці лютого мені пощастило долучитися до святкування 150-ї річниці з Дня народження геніальної поетеси та мислительки Лесі Українки, яке відбулося завдяки спонсорській підтримці управи Українського культурного осередку м. Лос-Анджелес на чолі з Волтом Зозулею. Інформаційну підтримку заходу забезпечило Генеральне консульство України в Сан-Франциско та, зокрема, Генеральний консул України в США Дмитро Кушнерук.

    Концертну програму “Велична жінка — Леся Українка”, до якої увійшли уривки документальних фільмів про життя поетеси, читання її поезій, листів, пісні та романси, хореографічні номери, ініціювала та зрежисувала талановита членкиня осередку Вікторія Кузіна у співпраці зі своєю колегою та однодумницею Асею Горською. У концерті були залучені представники творчої інтеліґенції зі США та України.

    Із надзвичайною теплотою і високою акторською майстерністю відтворила образ поетеси акторка Галина Стадник. Прочитані нею Лесині вірші вразили глибоким розумінням величної та водночас трагічної долі поетеси. Завдяки акторському таланту п. Стадник, образ Лесі ожив, а її незламний дух витав у повітрі, спонукаючи до роздумів про неосяжне і вічне.

    Тонкою грацією повстала на сцені танцюристка Оксана Верлан з хореографічною постановкою “Душа”, що пронизливо-делікатно вплела у виставу розповідь про нерозділене кохання поетеси до Сергія Мержинського, чиї листи, з Лесиних слів, «завжди пахли зів’ялими трояндами». Підсилило танець проникливе читання Лесиних листів Асею Горською.

    Любовна лірика поетеси була представлена романсом українського класика Миколи Лисенка “Не дивися на місяць весною”. Мені приємно було виконати цей романс у супроводі відомого піаніста і лектора Пітера Ґрюнберґа. Цей вірш Леся називала “Романсом”, і великий Лисенко, відчувши душевні пориви поетеси, створив ніжну мелодію, яка сповна відтворила сум і радість минулих зустрічей закоханих людей. Ліричні твори Лесі Українки привертали увагу багатьох знаменитих композиторів, та слід зазначити, що Микола Лисенко перший із композиторів, хто почав писати музику на Лесині слова.

    Два найбільш знаних романси на слова Лесі Українки “Смутної провесни” Миколи Лисенка і “Стояла я і слухала весну” Кирила Стеценка виконала співачка із Києва Людмила Фенюк-Яницька у супроводі піаністки Роксолани Кречковської. Дзвінкоголосе сопрано п. Фенюк-Яницької перенесло слухачів на рідну блакитнооку Волинь — малу батьківщину поетеси, яку вона оспівувала до останніх днів свого життя і якій присвятила свою безсмертну “Лісову пісню”.

    Крилате “Contra Spem Spero!” переконливо прозвучало з уст американської акторки Медісон Маціас, адже Лесині твори перекладені багатьма мовами світу і, зокрема, англійською.

    Справжньою окрасою свята стала талановита молода співачка Маргарита Кузіна. Її ніжне сопрано передало цілий ряд мальовничих образів Лесиної поезії у пісні “Вечірня година” композитора В. Вороб’я, яку заакомпанував співачці піаніст Михайло Богомольний. Приємно, що молоде покоління емігрантської молоді знає і шанує корифеїв української культури. Саме за такими дівчатами і юнаками майбутнє нашої нації.

    Найпотаємніших струн душі торкнулося слухачів повнозвучне оксамитове мецо-сопрано Асі Горської. ЇЇ бездоганне виконання романсу “Єсть у мене одна” М. Захарченка під фортепіанний супровід Михайла Богомолова було щирим і зворушливим.

    Необхідно зазначити, що концерт супроводжувався англійськими субтитрами, що допомогло зрозуміти виставу поколінню дітей і молоді, які навчаються української мови у США, а також розширило коло глядацької аудиторії і дозволило популяризувати нашу культуру серед англомовного середовища поціновувачів України. Немалих зусиль до цього доклали перекладачі  Люба Кеске, Др. Олексюк, Ольга Старов і Максим Кузін, а також технічні редактори субтитрів Єлена та Аркадій Проценко. Високопрофесійну відео та звукорежисуру вечора забезпечив Євген Горський.

    Відеоверсія концерту є на Ютуб каналі та Фейсбук сторінці Українського культурного осередку (Ukrainian Culture Center Los Angeles) і може використовуватися вчителями на уроках української мови та літератури як в Україні, так і в школах українознавства у діаспорі.

    Літературний феномен Лесі Українки — унікальний. Її твори були насущними на зламі 19-го і 20-го століть, вони не втратили своєї актуальності й сьогодні.

    Українська громада Каліфорнії вдячна Українському культурному осередку м. Лос-Анджелес за проведення святкового концерту присвяченого вшануванню пам’яті величної жінки — Лесі Українки.

      Підтримати учасника подарунком 🎁
    Допомогти таланту. Donate to talent
    Конкурсний центр Призовий центр
    Новини про вас Ваше портфоліо
    Це Музика, творча екосистема для таланів, які стають зірками.

    Курс підвищення кваліфікації вчителів: 60 годин, сертифікат ↓

    Музична індустрія

    Нова пісня від нашого лейблу ↓

    Найближчі конкурси ↓

    Конкурси Алея Зірок України
    Конкурс Сузір'я Україна-Європа
    Конкурс Зірки Європи

    Програма HOLLYWOOD

    Програма Hollywood для талантів України

    Всі круті конкурси тут ↓

    Конкурсний центр