Як записати пісню. Редагування

Редагування | Музика - екосистема Сузір'я Україна

Я обожнюю сучасний цифровий звукозапис за можливість легко виправити, відредагувати і поліпшити своє (чи чуже) виконання. Це дає музикантам ще один ефективний інструмент досягнення кращих результатів в студії.

В доцифрову епоху редагування записаного матеріалу було справжнім болем. Звукорежисери брали бритву, різали плівку, а потім ретельно склеювали її в потрібних місцях. Сьогодні всі дії з підрізування, копіювання, склеювання, зсуви, вставки і будь-якого іншого редагування робляться в два кліка і без шкоди якості звуку.

Мета етапу редагування – навести порядок в записаному аудіо, підтягнути і виправити всі моменти, що не подобаються. Братися за правки потрібно суворо після того, як ви все запишете, але до того, як ви почнете зведення.

Незважаючи на простоту процесу, редагування – небезпечний процес. Ви постійно ходите по краю: грань між реальним поліпшенням і псуванням є тонкою, ймовірність перестаратися і вбити все життя в записаному матеріалі як ніколи висока.

Коли справа доходить до редагування, я розбиваю процес на чотири кроки. Такий підхід дозволяє убезпечити матеріал від зайвих правок і перетворення його в незрозумілу мертву звукову субстанцію.

Крок 1. Робота з дублями

У всіх DAW є можливість запису декількох дублів однієї і тієї ж партії інструменту. Наприклад, ви можете записати три різних дубля вокалу, щоб потім по шматочках зібрати з них один, але найкращий варіант виконання (куплет з першого дубля, приспів – з другого, другий куплет – з третього).

Перш ніж редагувати щось, пройдіться по всіх доріжках і всіх наявних дублях. Треба виявити, які частини партії і в якому дублі звучать краще, і визначитися, що і де ви будете використовувати. Бажано виписати всі зауваження на папір, щоб не заплутатися під час збирання кінцевих дублів.

Крок 2. Виправлення вокалу (автотюном)

Я працював як з хорошими, так і з поганими вокалістами, і можу сказати, що автотюном користуються усі. Незалежно від того, використовуєте ви Melodyne або Auto-Tune, корекція висоти звуку – звичайний студійний інструмент.

Спів в студійному оточенні далекий від природного середовища вокаліста. Часом навіть найбільш професійні та досвідчені співаки не можуть налаштуватися належним чином і записати в студії ідеальний дубль, хоча співали цей матеріал на концертах сотні разів без будь-яких помилок. Тому не катуйте себе і вокаліста в надії записати ідеальний дубль, а просто прийміть корекцію пітчу як належне (це не означає, що ви повинні завжди покладатися тільки на автотюн і не намагатися співати взагалі).

Коректори пітчу – нормальна і природна річ, якщо користуватися ними тільки в разі потреби.

Крок 3. Чистка зайвих призвуків

Після складання дублів і редагування вокалу я беруся за чистку партій від всіляких небажаних призвуків. У випадку з співом, це можуть бути будь-які придихання, зітхання і звуки змикання губ, що з’явилися випадковим чином під час запису (фізіологію ніхто не відміняв).

У випадку з музичними інструментами мова йде про зайві випадкові «рохкання» гітари, неприємний призвук від торкання струн і інші сигнали, що несподівано потрапили в поле зору мікрофона. Я чув десятки хороших пісень, враження від яких моментально псувалося через випадкові вдихи вокаліста, які звукорежисер полінувався усунути. Якби автори витратили трохи більше часу і усунули ці дрібні недоліки, то їхні пісні звучали б приємніше, виглядали б більш відполірованими і професійними.

Одні звукорежисери вважають, що потрібно усувати всі, навіть ледь помітні призвуки, інші вважають за краще позбавлятися звуків вибірково. Я дотримуюся гібридного підходу без перегинів в жодну зі сторін. Часом невеликі неточності можуть надати пісні більше життя і динаміки, тому усувайте тільки ті недоліки, які псують трек.

Недостатня чистка зробить аудіо занадто брудним, його буде неприємно слухати. У той же час надмірна чистка зробить звук занадто стерильним і неживим. Дотримуйтеся золотої середини.

ПОРАДИ ЩОДО РЕДАГУВАННЯ

Коли ви працюєте з мультитрек-барабанами, переконайтеся, що згрупували всі доріжки – так ви зможете рухати всі треки одночасно і у вас не буде проблем з фазою і розбіжностей в грі.

Також не забувайте робити невеликі кроссфейди на кожному відредагованому відрізку, щоб уникнути клацань і кліків.

Крок 4. Квантування баса та ударних

Можливість редагування записаного аудіо часто призводить до неконтрольованого бажанням поправити взагалі все – музиканти маніакально починають редагувати навіть ті партії, яким це не потрібно. Не попадіться в цю пастку.

Правити потрібно тільки те, що вимагає правок.

Після чистки гітар і вокалу, я переходжу до квантування баса та ударних, але роблю це без фанатизму, тільки в випадках явної необхідності. Не потрібно рухати кожен удар і кожну ноту, щоб вони чітко збігалися з сіткою – правте тільки явні розбіжності і моменти з розряду «мимо каси».

Головне правило, яке потрібно засвоїти при редагуванні записаного матеріалу звучить так: будь-яка найменша правка може мати далекосяжні наслідки. Іноді невелике корегування робить звучання набагато кращим, але нерідкі і зворотні випадки, коли невеликі правки тут і там псують пісню. Все повинно звучати природно і акуратно. Не позбавляйте пісню життя і правте тільки явні недоліки.

Далі – зведення

Конкурсний портал Призовий центр
Новини про вас Ваше портфоліо
Це Музика, творча екосистема для таланів, які стають зірками.

Курс підвищення кваліфікації вчителів: 60 годин, сертифікат ↓

Музична індустрія

Пісня від нашого лейблу ↓

Найближчі конкурси ↓

Конкурси Алея Зірок України
Конкурс Сузір'я Україна-Європа
Конкурс Зірки Європи

Програма HOLLYWOOD

Програма Hollywood для талантів України

Всі круті конкурси тут ↓

Конкурсний центр